Debljina nije samo estetski problem. Dosad najbolje znanstveno potkrijepljen put do dugovječnosti, ali kvalitetnog i aktivnog života, jest redukcija kalorija. Ali nije svejedno otkuda one dolaze. Smanjenje kalorija, na primjer, a u isto vrijeme konzumiranje namirnica visokog glikemijskog indeksa (ugljikohidrati), poluobrađenih i gotovih namirnica (često imaju skrivene soli i šećere, hidrogenizirane loše masnoće i sl.) može pridonijeti manjku tjelesne mase ali neće poboljšati zdravlje.
A salo je, kako sada znamo, organ koji uz to luči hormone i utječe na imunitet, uzrokuje upalne procese, pojavu najmasovnijih kroničnih nezaraznih bolesti, visokog tlaka i razine masnoća u krvi prema krvožilnim rizicima, preko dijabetesa, različitih endokrinih metaboličkih poremećaja, do također potvrđene, veze s nekim vrstama malignih bolesti.
U svijetu postoje takozvane „plave zone“ poznatima u svijetu na različitim kontinentima. Neke su u Grčkoj, Japanu, SAD-u, u Aziji, i drugdje. Izdvajaju se po tome što u njima žive najdugovječniji ljudi koji zdravo stare, a nekima od ključnih faktora pokazale su se odsustvo debljine i vrsta prehrane. U isto vrijeme u našem dijelu svijeta prehrambene smjernice se naravno mijenjaju, što je dobro, ali katkad presporo prateći ono što istraživanja donose kao provjerene i znanstveno utemeljene novosti.
Kako onda razmišljati o smanjenju tjelesne težine i što pri tome imati na umu?
Navodimo nekoliko grešaka koje su vrlo česte kad je u pitanju put ka vitkosti i jednako važno, vitalnosti.
Zamke vrebaju odasvud
Okruženi smo izazovima koji umjetno povećavaju apetit. Oglašavanje ne ide etičkim nego prodajnim putem. Za razliku od skandinavskih zemalja gdje se slatkiši ne smiju nalaziti u prednjim dijelovima marketa i trgovina, nego u njihovom najudaljenijem dijelu, nas slastice vrebaju čim uđemo u trgovinu namirnicama. I da ne bi na njih zaboravili, na izlazu kod blagajni obavezna su ponuda.
Pripremite se na sve mamce koji će vas zatrpati hrpama ponuda i proizvodima koji nisu hrana. Ne gledati deklaraciju znači ne vidjeti sve ono što u prehrani ne samo da nije nužno nego je i suvišno.
Gladovanje
Dijete su uvijek u trendu, i nema im broja, ali one, ako baš nema drugog načina za skidanje kilograma, mogu biti samo uvod i nekima poticajne za obrat prema načinu prehrane koja je dio zdravog životnog stila. Gladovanjem, izuzev kontroliranog posta ili povremenog fastinga, tijelu „poručujemo“ da čuva rezerve, i potom se po njegovom prestanku pojačava žudnja za hranom tako da efekti znaju biti paradoksalni. I ne uvijek zdravi.
Nepoštivanje metaboličkih mehanizama
U organizmu se neprestano odvijaju složeni metabolički procesi, u ciklusima poznatim kao cirkadijani ritam, što je tjelesni bioritam, u određenim razmacima unutar 24 sata. Ne dobije li organizam hranu koja je dobro izabrana, dobro raspoređena u danu poput infuzije koja stalno omogućuje dovoljno energije, nemamo ujednačen ritam, hormonsku ravnotežu i mnogo toga drugog. Osim što nam previše hrane može uzrokovati pospanost, ili loše izabrane namirnice nedostatak energije, nemamo, primjerice, niti ujednačenu razinu inzulina koji može skakati i padati što su za organizam šokantni poremećaji u složenoj hormonalnoj ravnoteži.
Potpuno izbjegavanje masnoća
Masnoće samo treba pažljivo birati ali ne izbjegavati jer su važne, mozak je gotovo posve izgrađen od masnoća, trebaju ih i mnogi drugi sustavi poput proizvodnje hormona, ili sustava za kretanje, a usporavaju nagle poremećaje hormonalnog balansa. Najbolji su izbor omega-3, mononezasićene poput maslinovog ulja, avokada, lanenih sjemenki, orašastih plodova, ali u razumnim količinama.
Nedostatak posebnih nutrijenata
Suplemeti ne zamjenjuju hranu nego organizmu dodaju ono čega nema dovoljno. Najčešći nedostatak koji je gotovo globalan, je nedostatak D vitamina i magnezija. O dozama se treba posavjetovati sa svojim liječnikom.