Pretilim osobama može se i mora pomoći 

Zašto dovesti tjelesnu težinu na željenu razinu  

Debljina se može dogoditi svakome od nas. Netko se udeblja ulaskom u sretan brak. Neki od nas zbog posla. Ženama se dogodi poslije trudnoće. S godinama dođe mirniji život i sporiji bazalni metabolizam, a jedemo kao u mladosti. Razne su životne priče, ali mnogima je zajednička prevelika tjelesna težina. 

Debljanje je često polagano i važno ga je primijetiti već na samom početku. Ako je porast tjelesne težine kontinuiran, sigurno je da će prije ili kasnije vaga pokazati prevelike brojke. Već s prekomjernih 10- tak kilograma treba razmisliti, pokušati smanjiti tjelesnu težinu ili potražiti pomoć.   Kod žena je najčešći poticaj na mršavljenje – izgled. Znaju da će dobiti na ljepoti i zdravlju istovremeno. Debljina utječe na cijeli organizam i dovodi čovjeka do mnogih problema odnosno mnogih doktora. Na primjer, već 5% gubitka tjelesne težine smanjuje vjerojatnost za opasne kardiovaskularne bolesti. Muškarci se češće potrude oko gubitka kilograma iz “tehničkih” razloga, kad ih zaboli koljeno ili se otežano penju stepenicama. Ali, svi su razlozi za poboljšanje navika i bolje zdravlje dobri razlozi.

Kako do gubitka tjelesne težine

Do sada smo bili svjedoci čestih neuspjeha držanja dijeta. Mnogi se teško namuče da izgube par kilograma, samo da bi ih uskoro vratili. Pogodi ih joj-jo efekt ili ih glad i želja za hranom savlada. To ih obeshrabri i uzrokuje frustraciju i pacijenata i doktora. 

Ako čovjek osjeća da se njegov trud isplati i vidi rezultate, puno je vjerojatnije da će ustrajati u gubitku kilograma. Danas imamo lijekove koji pomažu u procesu mršavljenja. Oni smanjuju osjećaj gladi i pomažu da se izgubljena težina ne vrati. Lijekovi naravno nisu čudesni, djeluju u kombinaciji s promjenom životnih navika i psihološkom prilagodbom. Jednako kao i kirurške metode koje su rješenje za neke pacijente. Iako ne pomažu svakome, značajan broj pacijenata se može pohvaliti dobrim rezultatima. Iako je mnogima smanjenje hrane teže od prestanka pušenja, kombinacijom metoda veća je vjerojatnost uspjeha.  Lijekovi koji smanjuju apetit dostupni su svim pacijentima u Hrvatskoj kojima je indeks tjelesne mase veći od 30. Nažalost velik dio troškova moraju snositi i sami pacijenti, te se mnogi nadaju da će u budućnosti biti još dostupniji. U svakom slučaju, stigmatizacija debljine je bolna i neučinkovita. Umjesto toga važno je osobi pružiti podršku, jer u suradnji s pacijentom pretile osobe trebamo i možemo liječiti.

Tko je odgovoran za problem debljine u našem društvu  

Odgovorni smo svi. Na zdrave prehrambene navike utječe obitelj, škola i vrtići, proizvođači hrane, mediji. Da bi se nešto promijenilo potrebno je da svi odgovorni daju svoj doprinos. Teško je čovjeku oduprijeti se izazovima kada mu izazovi “mirišu” iz svakog ugla. Na svakom koraku je brza hrana, zaslađena pića, brdo slatkiša pokraj blagajne, kao i poticaji da se manje krećemo. Okoliš u kojem živimo zaista pogoduje debljanju i tome se nije lako oduprijeti.  

Teško je postići uspjeh samom pojedincu. Debljina je multidisciplinarna bolest, tek u suradnji s doktorima raznih specijalizacija, obitelji, prijateljima i okolinom se povećava vjerojatnost da će uspjeti. Niti doktor, u ovom slučaju, zdravlje ne dijeli, nego ga ostvaruje u suradnji s pacijentom. 

Ove su godine napisane nove Hrvatske smjernice za borbu protiv debljine, a radi se trenutno i na akcijskom planu. Ovo su hvalevrijedne aktivnosti koje će imati dalekosežni utjecaj na odnos hrvatskog društva prema debljini i na mogućnostima da se pomogne svakome od nas.  Zaključci su ovo Okruglog stola koji je održan u lipnju 2022, u Školi narodnog zdravlja dr. Andrija Štampar na kojem su sudjelovali Davor Štimac, Sanja Klobučar Majanović i Davor Miličić.

Popularno

Povezano