Prevencija i dijagnosticiranje debljine kao bolesti ključni su u borbi protiv pandemije debljine

Veleposlanstvo Kraljevine Danske i Hrvatsko društvo za debljinu HLZ-a organizirali su na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar” okrugli stol Dijagnoza debljine – kako riješiti problem?

Edukacija o prevenciji debljine, važnosti zdrave prehrane i fizičke aktivnosti najvažnija je kod djece od prvog do četvrtog razreda osnovne škole. Sve dok je u našem narodu uvriježeno mišljenje da je debljina odraz zdravlja i blagostanja, imamo veliki problem i to moramo mijenjati edukacijom, naglasio je dr. Davor Štimac, predsjednik Hrvatskog društva za debljinu HLZ-a.

Liječnici obiteljske i školske medicine, te pedijatri su nam svima prvi kontakt i jedna od najvažnijih karika u borbi protiv debljine. Nažalost premalo nas je, pa se liječnici ne mogu posvetiti svakom pacijentu na prikladan način. Neophodno je povećati broj specijalizacija iz obiteljske medicine i proširiti timove s administratorima. Tada bismo mogli pacijente educirati i dijagnosticirati bolest kod onih kod kojih je već nastupila i uputiti ih na daljnje liječenje, istaknula je dr. Nataša Ban Toskić, predsjednica udruge Koordinacija hrvatske obiteljske medicine.

Ne postoji dovoljna osviještenost među strukom da je debljinu potrebno dijagnosticirati kao bolest. Iako u klasifikaciji bolesti, debljina postoji još od 1948. godine, tek odnedavno su aktualni stavovi da je debljina kronična bolest. Potrebno je osvijestiti medicinske stručnjake, a posebno liječnike obiteljske medicine da obrate pažnju na indeks tjelesne mase svojih pacijenata, zaključila je dr. Valerija Bralić Lang, članica Izvršnoga odbora Društva nastavnika obiteljske medicine.

Dr. Dragan Soldo, predsjednik Hrvatskoga društva obiteljskih doktora je dodao da specijalisti obiteljske medicine sigurno imaju iznimnu važnost u dijagnosticiranju i liječenju debljine u skladu s hrvatskim smjernicama za liječenje debljine. Ali nije u potpunosti jasno, tko će dalje liječiti pacijenta i na koji način.

Jedna od prepreka u liječenju debljine je i nedovoljna dostupnost lijekova za liječenje debljine. Prvo je pravilo uvijek usvajanje zdravih prehrambenih navika uz redovitu tjelesnu aktivnost. No, ponekad to nije dovoljno, te je potrebno u liječenje uvesti i lijekove, naglasila je dr. Sanja Klobučar, potpredsjednica Hrvatskoga društva za debljinu HLZ-a.

Svjetska zdravstvena organizacija prepoznala je debljinu kao ozbiljnu kroničnu bolest. Debljina može uzrokovati brojne druge bolesti kao što su šećerna bolest tipa 2, kardiovaskularne bolesti, endokrinološke bolesti, bolesti pluća i dišnoga sustava. Zapravo, ne postoji niti jedan organ u tijelu koji nije ugrožen debljinom.

U Saboru smo svjesni epidemijskih razmjera debljine u Hrvatskoj. Zato smo sazvali tematsku sjednicu 1. prosinca – „Prevencija i liječenje u borbi protiv debljine”. Na sjednici ćemo raspravljati o prijedlogu rezolucije koju ćemo predložiti Hrvatskome saboru na usvajanje”, najavila je dr. Renata Sabljar Dračevac, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora.

Sudionici okruglog stola zaključili su da je vrlo važno debljinu dijagnosticirati kao bolest, maknuti stigmu s problema debljine te neumorno educirati o prevenciji i posljedicama debljine.

Popularno

Povezano