Komunicirajmo o debljini

Početkom ožujka odgledali smo panel Komunicirajmo o debljini na kojem su govorili: Vedrana Vukojević, Martina Matovinović, Kristijan Sedak, Zrinka Šmuljić, Ivana Rimac Lesički i Valerija Bralić Lang. Panel je maestralno vodila dr. Maja Baretić. Rasprava je bila dinamična, raznovrsna i na trenutke emotivna. Ukratko, dobar odabir za pametno provesti vrijeme. U nastavku donosimo neke stavove stručnjaka i osoba s debljinom koji su nas nagnali da razmislimo kako dalje s ovim značajnim društvenim problemom.

Motivacija za mršavljenje

Motivacija je ključna za uspjeh liječenja zahtjevnih bolesti kako što je debljina. Liječenje je zahtjevno jer je dugotrajno i utječe na sve aspekte života oboljelih. Uključuje njihovu obitelj, navike, unutarnje motivatore i nesvjesne prepreke za poboljšanje. Zbog toga je i komunikacija s osobama s debljinom jako važna. Neke žene čak izjavljuju da ih svaka gruba riječ potakne na odlazak do frižidera kako bi se povratile od emotivne povrede. Neke zbog grubih riječi još žešće negiraju problem s kojim se suočavaju.

Kako komunicirati o debljini

Prva komunikacija između svakog stručnjaka i pacijenta trajno utječe na njihov daljnji odnos i povjerenje. Zato se postavlja važno pitanje među stručnjacima raznih profila koji se bave debljinom – kako reći istinu, a ne povrijediti? S tim je ciljem napravljeno istraživanje kojem je jedno od zadatka bilo procijeniti koji izraz pacijenti osobno smatraju najmanje uvredljivim. Pa je tako istraživanjem otkriveno da je najmanje uvredljivim doživljen izraz pretio, zatim nešto više uvredljivim adipozan. Sljedeći je na ljestvici nepopularnosti debeo, a na uvjerljivo prvo mjesto izabran je, na prvi pogled simpatičan izraz – bucko. Izraz bucko ispitanici smatraju najuvredljivijim i time neprimjerenim za ozbiljnu komunikaciju.

Osim što je potrebno paziti na izraze koji se upotrebljavaju, neverbalna je komunikacija također važna. Osobe koje imaju neki osjetljiv problem primijetit će negativan ton, pokrete ili izraze lica sugovornika. Bitan je dakle pozitivan pristup, nikako lažan. Svakako je potrebno izgovoriti da problem postoji i kreirati u suradnji s pacijentom plan kako ga započeti rješavati. Zašto je potrebno zajedno s pacijentom kreirati plan? Zato što su planovi koji su nametnuti, osuđeni na propast. Najvažnije je emotivno doprijeti do osobe, prijeći preko njezinih logičnih i emotivnih blokada te ju potaknuti na djelovanje.

Zašto nam je izgled važan

Neverbalna komunikacija čini 90 posto naše međuljudske komunikacije. Svjesni smo koliko je važno ostaviti dobar prvi dojam. Fizički izgled presudno utječe na formiranje prvog dojma, ali i na predrasude naših sugovornika. Ta je spoznaja mnogim pretilim osobama odlučujući motivator za mršavljenje.

Body Sensitivity je pokret kreiran s namjerom da potakne sve osobe (bez obzira kakve nedostatke ima, jer svi ih imamo) da se dobro osjećaju u vlastitoj koži. Taj pristup ima svoje pozitivne i negativne strane. Omogućava osobama visoko samopouzdanje, ali istovremeno ih demotivira za potrebne promjene. Ono što bismo iz tog koncepta mogli naučiti jest komunikacija bez osuđivanja i razumijevanje. Lošem osjećanju u vlastitom tijelu pridonosi i ono što jedeš i ono što te jede. Svatko od nas će brže napredovati u pozitivnim promjenama uz osjećaj ponosa, podrške i pohvale. Jer ako osoba nema snage za suočavanje s problemom, makar on bio evidentan, izbjegavat će se sučeliti s njim.

Reklame utječu na debljanje

Svijet reklama koji nas okružuje očigledan je poticaj na debljanje. Mnoge reklame potiču glad ili žudnju koja nije vezana uz naše fizičke potrebe. Snažno nas nagone da jedemo i kad nismo gladni. Ovakvom utjecaju najpodložnija su nažalost djeca, stvarajući time nezdrave navike za cijeli život.

Sada je opasnost od društvenih mreža cijelu priču s reklamiranjem još intenzivirala jer je konstantna, ne kao na televiziji gdje smo izloženi bloku reklama. Društvene mreže neprestano skriveno ili neverbalno nameću kriterije i imaju veliki utjecaj posebno na mlade ljude.

Nekima je neugodno u teretani ili na plivanju pa izbjegavaju takve fizičke aktivnosti. No, tu se odmah iz publike našlo rješenje. Predložena je šetnja kao najpodobnija aktivnost zbog najmanjeg opterećenja za zglobove, a šetajući nećemo naići na ismijavanje ili osuđivanje zbog fizičkog izgleda.

Ima li brzog rješenja za mršavljenje

Nažalost, svatko tko nudi brza rješenja najčešće zapravo servira jo-jo efekt nakon kojeg je situacija još gora. Mršavljenje je maraton a ne bitka na kratke staze, i za uspjeh na tim dugim prugama potrebni su povjerenje u stručnjake, upornost i pozitivan stav.

Popularno

Povezano