Barijatrijska kirurgija

Barijatrijska kirurgija je posebna grana kirurgije koja pomaže pretilim osobama smanjiti unos hrane u organizam. Postoji više vrsta operacija koje se izvode samostalno ili u kombinacijama. Restriktivnim operacijama smanjuje se kapacitet želuca. Malapsorpcijski zahvati smanjuju apsorpciju nutritivnih elemenata u crijevima. Treća je opcija kombinacija ova dva zahvata. Odabir optimalnog zahvata određuje se za svakog pacijenta posebno i određuje ga tim liječnika specijaliziranih baš za liječenje debljine.

Kapacitet želuca se može smanjiti uklanjanjem dijela želuca ili odvajanjem dijela želuca, tako da se jedan dio želuca koristi, a dio želuca ostaje neupotrijebljen. Neke vrste uklanjanja i odvajanja (podvezivanjem) dijela želuca mogu se odraditi i laparoskopski što je velika prednost za lakše zacjeljivanje nakon operativnog postupka.

Apsorpcija nutritivnih elemenata u crijevima smanjuje se uklanjanjem dijela tankog crijeva ili zaobilaženjem dijela tankog crijeva prespajanjem želuca i crijeva na drugom mjestu.

Smanjenjem želuca smanjuje se količina pojedene hrane, dok se smanjenjem tankog crijeva manje pojedene hrane iskoristi u organizmu. Smanjenje želuca ima dodatnu korist za pacijenta jer se odstranjuje dio želuca u kojem se pretežno proizvodi hormon gladi grelin, pa se postiže i smanjenje osjećaja gladi.

Ovakva vrsta liječenja pogodna je za pacijente koji dulje vrijeme imaju problema s debljinom i ne uspijevaju ju smanjiti na druge načine. Pri tome mislimo na debljinu s BMI-jem preko 35. Također se preporučuje za osobe koje pate od dodatnih bolesti uzrokovanih debljinom, kao što su visoki tlak, teško hrkanje (opstruktivna apneja), šećerna bolest tipa 2 i povišene masnoće u krvi.

Prije odobrenja ovakvih operacijskih postupaka, pacijent mora proći kroz intenzivnu obradu u kojoj se provjerava njegovo podnošenje opće anestezije, srčani problemi, psihičko stanje, maligne, koronarne, zarazne ili plućne bolesti. Prije i nakon operativnog zahvata pacijent mora prihvatiti novi način prehrane i stila života da ne bi dodatno ugrozio svoje zdravstveno stanje.

Više od polovine pacijenata koji uspješno prođu jednu od ovih operacija imaju dobre rezultate u postizanju dobre tjelesne težine i smanjenju ili potpunom izlječenju bolesti koje su i nastale zbog prevelike tjelesne težine. Dakle, većina pacijenata izgubi 50-80% svoje prekomjerne težine, smanji ili potpuno prestane piti lijekove za šećer, tlak i masnoće u krvi. Također, veći dio pacijenata u narednih 5 godina uspijeva ne vratiti prekomjerne kilograme niti popratne bolesti.

Kao i kod svih operativnih zahvata i ovdje su moguće komplikacije poslije operacije i one se događaju u 1-3% slučajeva. Mogu se dogoditi krvarenja, infekcije, povraćanje i žgaravica, ubrzano pražnjenje želuca i drugi problemi. Ako nakon operacije dođe do manjka vitamina, željeza i drugih važnih nutrijenata zbog manjih količina hrane, potrebno je uzimati suplemente u obliku tableta.

Barijatrijske operacije se u Hrvatskoj rade u KBC Osijek, KBC Rijeka, KB Dubrava, te u Općoj bolnici Varaždin. Trenutno su u tijeku pripreme za omogućavanje takvih operacija i na zagrebačkom Rebru.

Popularno

Povezano