Debljina je zdravstveni problem broj jedan 21. stoljeća, stoga od najranije dobi djeca moraju učiti kako ju prevenirati pravilnom prehranom i tjelovježbom, istaknuto je na šestoj konferenciji Hrvatski dan debljine posvećenoj fizičkom i mentalnom zdravlju debelih i pretilih ljudi.
Debljina je povezana s većinom rizika od nastanka zloćudnih bolesti te se procjenjuje da je odgovorna za oko četvrtinu zloćudnih tumora. Osim toga, neplodnost i erektilna disfunkcija također su češći u prekomjerno uhranjenih muškaraca, upozorio je prof.dr.sc. Davor Štimac, predsjednik Hrvatskog društva za debljinu.
S obzirom da je poseban fokus ovogodišnje konferencije bio na mentalnom zdravlju pretilih ljudi, Štimac je naglasio da debljina narušava kognitivne sposobnosti pa se procjenjuje da prekomjerna uhranjenost u srednjoj dobi povećava rizik od demencije za 40 posto.
U pretilih osoba također su češće i psihičke tegobe, posebice depresija. Pretile osobe osjećaju veliko nezadovoljstvo zbog slike svojeg tijela, imaju smanjeno samopoštovanje, simptome depresije, narušenu socijalnu komponentu i kvalitetu života. Čak 40 do 60 posto pretilih pokazuje simptome depresije ili kliničku depresivnost, naglasio je gastroenterolog prof. dr. sc. Davor Štimac iz riječkog KBC-a.
Važnu ulogu roditelja u prepoznavanju pretjerane uhranjenosti vlastite djece, istaknula je prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović.
Roditelji mogu djelovati kao važni pokretači promjene i podrške za zdrav rast i razvoj u djetinjstvu, no istraživanja pokazuju da roditelji često ne mogu točno percipirati status uhranjenosti svojeg djeteta, istaknula je Musić Milanović. Kompleksan i dvosmjeran odnos mozga i prehrane bila je tema izlaganja akademkinje Vide Demarin.
Središnji živčani sustav na više načina utječe na razvoj debljine, poremećajem ravnoteže neurotransmitora ili funkcije njihovih receptora. Vrsta hrane koja se unosi u organizam mijenja zastupljenost triptofana u plazmi, što povećava ili smanjuje razinu triptofana u mozgu, a tako i sintezu serotonina koji se iz njega stvara. Serotonin je neurotransmitor koji je, među ostalim funkcijama, odgovoran za osjećaj zadovoljstva. Njegova neravnoteža, preniska ili previsoka razina, uzrokuje poremećaje mentalnog stanja i cjelokupnog stanja organizma, a snižena razina serotonina povezana je s pojavom depresije, objasnila je Demarin.
Na konferenciji je uz ostalo upozoreno da pretile osobe često imaju smanjen kapacitet pluća, kao i poremećaje disanja u snu – hrkanje i apneju.
Nadalje, pretile su osobe također izložene povećanom riziku od kronične opstruktivne bolesti pluća i astme. Debljina pridonosi razvoju brojnih bolesti probavnog trakta. Pojačano lučenje kolesterola i žuči u pretilih za posljedicu ima nastajanje žučnih kamenaca. Osobe koje boluju od debljine sklonije su refluksnoj bolesti jednjaka (žgaravici) te nealkoholnoj masnoj bolesti jetre koja može napredovati i do ciroze te karcinoma jetre. Prekomjerna tjelesna masa predstavlja teret za zglobove pa pretili češće imaju problema s koljenima, kukom i kralježnicom.
Izvor: https://portalzdravlje.hr/neplodnost-erektilna-disfunkcija-depresija-karcinomi-debljina-je-rizik-za-cijeli-niz-bolesti/