U prostorijama Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović, voditeljica istraživanja za Republiku Hrvatsku, predstavila je najnovije rezultate istraživanja „Europska inicijativa praćenja debljine u djece, Hrvatska 2021./2022. (CroCOSI)“. To istraživanje provodila je Europska inicijativa Svjetske zdravstvene organizacije. Izvještaj, koji je javno predstavljen 11. ožujka 2024., otkriva zabrinjavajuće trendove u prekomjernoj tjelesnoj masi i debljini kod djece u Hrvatskoj.
REZULTATI ISTRAŽIVANJA
Prema novim rezultatima, u Hrvatskoj 36,1% djece u dobi od 8,0 do 8,9 godina ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović naglašava: “Ovi rezultati, u usporedbi s rezultatima prva dva kruga CroCOSI istraživanja 2015./2016. i 2018./2019. u kojima je zabilježena prevalencija prekomjerne tjelesne mase i debljine u djece iste dobi od 34,9% te 35,0% pokazuju nam da, baš kao ni druge europske zemlje, nismo na dobrom putu da ostvarimo cilj zaustavljanja porasta debljine u djece.”
Iznenađujuće, spolne razlike su izražene. Prekomjerna tjelesna masa i debljina češća je među dječacima (38,5%) u odnosu na djevojčice (33,7%). Ovi rezultati pokazuju kontinuirani porast ovog značajnog javnozdravstvenog problema. Prekomjernu tjelesnu masu i debljinu u djece roditelji ne prepoznaju, nažalost, u mjeri u kojoj je ona stvarno prisutna kod djece.
Nadalje, istraživanje je pokazalo i regionalne razlike. Tako je Grad Zagreb zabilježio najmanji udio djece s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom (28,6%), dok je najveći udio zabilježen u Panonskoj regiji (38,9%). Ističe se da u toj regiji čak 20,0% djece, odnosno svako peto dijete ima debljinu. Učestalost prekomjerne tjelesne mase i debljine također varira sa socioekonomskim statusom – obitelji nižeg socioekonomskog statusa izloženije su ovom problemu.
PREHRAMBENE NAVIKE I TJELESNA AKTIVNOST
CroCOSI istraživanje je pružilo uvid, uz podatke o uhranjenosti djece, u prehrambene navike i tjelesnu aktivnost djece. Iako većina osmogodišnjaka (81,1%) redovito doručkuje, samo 3,1% djece konzumira preporučenih pet porcija voća i povrća dnevno. Prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović ističe: “Činjenica da svako treće dijete ima problem prekomjerne tjelesne mase ili debljine predstavlja velik javnozdravstveni izazov. Ta djeca imaju povećan rizik da u odrasloj dobi također imaju isti problem, što posljedično znači veći rizik oboljenja od drugih kroničnih nezaraznih bolesti čime raste i očekivani teret za zdravstveni sustav.”
Zaslađeni sokovi predstavljaju značajan izvor skrivenih kalorija, a konzumira ih 26,4% djece četiri ili više puta tjedno. Roditelji su naveli u istraživanju da se konzumacija različite hrane i pića u djece tijekom pandemije COVID-19 nije drastično promijenila. Samo oko 10% njih je izvijestilo o povećanoj konzumaciji voća i povrća, te slatkih i slanih grickalica.
Prema preporukama, djeca bi trebala sudjelovati u aktivnoj igri umjerenog do visokog intenziteta svakodnevno barem sat vremena. Iako većina djece (93,5%) ispuni tu preporuku, COVID-19 pandemija rezultirala je smanjenjem vremena provedenog u aktivnoj igri kod otprilike trećine osmogodišnjaka. Osim toga, vrijeme provedeno pred ekranima povećalo se kod 37,3% djece tijekom pandemije. Dakle, u izvještaju je zabilježen porast slobodnog vremena provedenog pred ekranima u svakog trećeg djeteta.
ZAKLJUČAK ISTRAŽIVANJA
Prekomjerna tjelesna masa i debljina kod djece predstavljaju ozbiljan javnozdravstveni problem u Hrvatskoj. Prof.dr.sc. Sanja Musić Milanović ističe: “Važno je krenuti s odlučnim djelovanjem zajedničkim snagama, na svim razinama. Prevencija debljine nije odgovornost ni pojedinca ni nekog pojedinačnog sektora, nego joj treba pristupiti kroz sustavnu provedbu sveobuhvatnih, multisektorskih intervencija.” Također je istaknula kako se prekomjerna tjelesna masa i debljina mogu prevenirati te da je neophodno ulagati napore u očuvanje zdravlja od najranije dobi. Rano djelovanje i promjene u stilovima života mogu biti ključne u borbi protiv rastuće epidemije debljine među mladima.
Dodatne i detaljnije informacije:
- Izvorni izvještaj možete pročitati na službenoj stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
- Cjelovitu publikaciju možete preuzeti na poveznici: Publikacija- Europska inicijativa praćenja debljine u djece, Hrvatska 2021./2022. (CroCOSI).
- Infografiku možete preuzeti na poveznici: CroCOSI Fact sheet 2021.-2022.